Karadeniz Turları

İklimi, doğası, tarihi, kültürü, yemekleri, insanları…

Herkesin farklı bir sebepten en az bir kere gitmek istediği bir bölgedir Karadeniz bölgesi.

Batı, Orta ve Doğu Karadeniz olarak üçe ayrılmış olan bu zengin bölgede, her bölgenin kendine özgü özellikleri vardır. Doğuya doğru gittikçe yeşil alanların sayısının arttığını fark edebilirsiniz.

Karadeniz’in kalbi ve akciğerleri olarak nitelendirebileceğimiz Trabzon, Rize ve Artvin’i görmeden Karadeniz’i gezdim diyemezsiniz.

Karadeniz denince akla gelen tüm öğeleri barındıran bu 3 ilin tamamı Doğu Karadeniz’de bulunmaktadır.

 

Trabzon

Trabzon deyince ilk akla gelen tabiki futbol takımıdır. Şehir merkezinde ufak bir gezintiye çıkarsanız bu şehrin futbol ile nasıl bütünleştiğine gözeriniz ile tanık olabilirsiniz.

Ayasofya Camii ve Sümela Manastırı bu şehirde gezip görmeniz gereken başlıca yerler. Tabiki Trabzon’un en çok turist çeken mekanı olan Uzungöl’ü de kesinlikle gezmelisiniz ve Uzungöl yaylalarına bir yolculuk yaparak yayla yaşantısı ve yayla insanı ile sohbet etmek de yapılmadan dönülmemesi gereken şeylerden bir tanesi.

Karnınız acıktığında ise burada tadabileceğiniz başlıca 2 büyük lezzet vardır. Akçaabat Köftesi ve Sürmene Pidesi.  Kuşbaşılı ve peynirli seçenekleriniz olan bu pide bildiğiniz porsiyonlardan biraz büyük olabilir. Kuşbaşılı pide genellikle kapalı  hamur şeklinde yapılır ve klasik oval şekilde hamura şekil verilir. Peynirli alternatif ise yuvarlak ve üstü açık şekilde servis edilir. Bir diğer lezzet ise Akçaabat Köftesi. Tavsiyemiz en az 2 kere acıkmadan bu şeri terk etmemek J

Trabzon Otelleri ne hemen Wtatil.com güvencesi ile rezervasyon yaptırabilirsiniz.

 

 

Rize

Rize’de en görülesi yer tabiki Ayder Yaylası olacak. Bu yaylada en az 1 gece kalmalısınız. Doğa ile adeta iç içe olduğunuz bu yaylada gece eğlenebileceğiniz mekanlar da mevcut. Sakinliğin verdiği mutluluğu keşfedildiği yerlerden biri olan Ayder Yaylası’nda geçireceğiniz vakit için küçük bir uyarı; Merkezden uzak olacağınız için günün her saati sıcak su bulamayabilirsiniz. Otelinizdeki uyarılara lütfen dikkat ediniz.

Karnımız acıktığında ise yayladan biraz aşağı Çamlıhemşin’e inebilirsiniz. Burada Fırtına Deresi kenarındaki restoranların birinde Kırmızı Benekli Alabalık yemenizi tavsiye ederiz. Yanında yöreye özgü mısır ekmeği ve tatlı olarak da Laz Böreği.  Yemekten sonra da Fırtına Deresi’ne gelmişken Zipline yapmadan dönmek olmaz. Hatta aktiviteyi daha da büyütmek isterseniz Rafting yapabilirsiniz.

Son olarak da Game of Thores kalelerini andıran Zilkale’yi görmeden de bu ilden ayrılmamalısınız. Tüm bunları yaparken yöre insanı ile sohbet etmekten de kaçınmayın. Ama dikkatli olun çok espirili ve hazırcevap insanlardır.

Rize Otelleri ne hemen Wtatil.com güvencesi ile rezervasyon yaptırabilirsiniz.

 

 

Artvin

Artvin’e gelir gelmez yapacağınız ilk şey Karagöl’e gitmek olsun. Çünkü bu göl tüm Karadeniz bölgesinde insan elinin en az değdiği yerdir Karagöl. Etrafında bir tur atmak bile size daha önce hiç yaşamadığınız bir duyguyu yaşatmaya yetecektir. Telefonların çekmediği, yiyecek içecek gibi tüm ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz tek bir mekan bulunan bu inanılmaz yerden ayrılmak istemeyeceğinize eminiz. Burada yemek isteyeceğiniz şey balık olmalı. Bu balık da hamsi olmalı. Mısır unu ile kızartılmış taze hamsinin tadına doyamayacaksınız. Dilerseniz hamsi pilavı veya diğer bir çok tür balık da yiyebilirsiniz. Burada küçük bir tavsiye isterseniz hamsinin kılçıklı mı olup olmadığını sakın sormayın. Ayrıca Artvin’e kadar gelmişken, kimlikle seyahat edebileceğiniz komşu Gürcistan’ın Batum şehrini görmeden de dönmemenizi tavsiye ederiz.

Batum Otelleri ne hemen Wtatil.com güvencesi ile rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Call Center