Saraybosna Turu PGS Havayolları ile 19 Mayıs Saraybosna - İstanbul

Pegasus Havayolları ile
3 Gece 4 Gün

Saraybosna Turu

1.Gün

İstanbul - Saraybosna

Sabiha Gökçen Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali havayolu kontuarında en geç saat 13:00'de hazır bulunmanızı öneririz. Pasaport ve bagaj işlemlerinin ardından Pegasus Havayolları'na ait PC293  tarifeli sefer ile saat 16:15'de Saraybosna’ya uçuş. Yaklaşık 2 saatlik yolculuğun ardından yerel saatle saat 17:10'da varış. Saraybosna’ya varışımızın ardından bizleri bekleyen özel aracımız ile  şehir turu için hareket ediyoruz. Varışımızda şehrin simge yapılarından olan merkez kütüphane binasının önünde otobüsümüzden inip yürüyerek yapacağımız şehir turuna başlıyoruz. Merkez kütüphane, hikâyesini dinlediğinizde çok şaşıracağınız Inat Kuca, Osmanlı döneminde inşa edilmiş Latin Köprüsü ve 1.Dünya Savaşı'nın çıkmasına neden olan Avusturya-Macaristan arşidükü Franz Ferdinand ve eşinin vurulması olayının yaşandığı noktayı gördükten sonra şehrin kalbi Başçarşı'ya doğru devam ediyoruz. Osmanlı İmparatorluğu'nda bir gelenek olan sebili ve adını bu eserden alan Sebil Meydanı ile devam eden turumuz, tarihi yapısını halen korumuş Başçarşı sokaklarında devam edecek. Kurşunlu Medresesi, Morica Han, Gazi Hüsrev Bey Camisi ve Saat Kulesi göreceğimiz diğer eserler. Şehrin en popüler caddesi Ferhadija'da Avusturya-Macaristan İmparatorluğu dönem mimarisini yansıtan binalar, Katolik Katedrali, Markale Pazarı, kapalı pazar yeri ile devam edecek turumuz 2.Dünya savaşı kurbanları anısına yapılan Sönmeyen Ateş Anıtı'nda sona erecek. Turumuzun bitiminde serbest zaman ardından otelimize transfer ve odalara yerleşme

2.Gün

Saraybosna (Mostar-Blagaj-Poçitel)

Uyandırma ve kahvaltının ardından gününüz serbest. Dileyen misafirlerimiz rehberlerimiz tarafından düzenlenecek tam günlük öğle yemekli Mostar-Poçitel ekstra turuna katılabilirler(60 Euro). Mostar'a varışımızla birlikte yapacağımız panoramik şehir turunda göreceğimiz en önemli eser şehrin simge yapısı Mostar Köprüsü olacak. Şehrin kalbinden geçen Neretva Nehri'ne Mimar Sinan'ın öğrencilerinden Mimar Hayreddin tarafından 1566 yılında 456 adet kalıp taş ile inşa edilen Mostar Köprüsü şehre de adını verecek kadar önemli bir Osmanlı şaheseredir. Köprü, 1993 yılının Kasım ayında Hırvat topçularının günlerce süren ateşi sonucunda yıkıldı. Türkiye Cumhuriyeti başta olmak üzere, Unesco ve Dünya Bankası'nın da desteğiyle bir Türk firması tarafından, nehirden çıkan orijinal taşları da kullanılarak yeniden inşa edilen köprü 2004 yılında tekrar açılmıştır. Mostar eski şehrinin Arnavut kaldırımlı dar sokaklarından yürüyerek ulaşacağımız Koski Mehmet Paşa Camii göreceğimiz bir diğer önemli eser olup, aynı zamanda en güzel köprü fotoğrafını çekebileceğimiz noktadır. Turumuzun ardından öğle yemeğimizi alacağımız restorana hareket ediyoruz. Öğle yemeğinin bitiminde rehberimizin bildireceği toplanma saatine kadar alışveriş ve kişisel keşifleriniz için serbest zaman. Serbest zamanın bitiminde otobüsümüzde toplanıyor ve Poçitel'e doğru hareket ediyoruz. Osmanlı İmparatorluğu'nun sınırdaki karakol köyü konumundaki, Unesco Dünya Mirasları Listesi'nde yer alan Poçitel, 1471 yılında Osmanlı İmparatorluğu'na geçmiş ve elden çıktığı 1878 yılına kadar stratejik önemini korumuştur. Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan köyde çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Burada verilecek çay ve kahve molasından sonra Saraybosna'ya ve otelimize hareket. Geceleme otelimizde.

3.Gün

Saraybosna (Travnik-Vrelo Bosne-Savaş Tüneli)

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından dileyen misafirlerimiz ekstra olarak düzenlenecek olan öğle yemekli Travnik-Vrelo Bosne-Savaş Tüneli Turuna katılabilirler (60 Euro). Turumuza katılan misafirlerimizle otelimizden hareketle ilk olarak Saraybosna'nın su kaynağı Vrelo Bosne'yi ziyaret ediyoruz. İgman Dağı'nın eteklerinde yer alan ve  Bosna Nehri'nin kaynağını oluşturan Vrelo Bosne, yeşilin her tonunu bir arada bulabileceğiniz, dereler, şelaleler ve göletlerden oluşan inanılmaz güzellikte doğal bir parktır. Rehberimizin bildireceği toplanma saatine kadar verilecek serbest zamanda; parktaki kuğu ve ördeklerle çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Buradaki turumuzun devamında yakın geçmiş zamanda yaşanan iç savaşta şehrin kuşatma sırasında hayata bağlanmasını sağlayan savaş tünelini ve müzesini ziyaret ediyoruz. Tünelin ziyarete açık kısmını görme şansına sahip olacağımız ziyaretimizde, izleyeceğimiz video ile duygusal anlar yaşayacağız. Savaş tüneli ziyaretimizin ardından Travnik'e hareket. Osmanlı İmparatorluğu döneminde saraya en çok vezir verdiği için  ‘’Vezirler Şehri’’  olarak adlandırılan Travnik bugün de Osmanlı dokusunu korumayı başarmış bir şehirdir. Osmanlı döneminde kurulan ve bugün hala faaliyette olan elçi İbrahim Paşa Medresesi'ni görerek başlayacağımız turumuzda; 400 yıldır faaliyette olan Lutfina Kahva, Fatih Sultan Mehmet’in abdest aldığı su kaynağı Plava Voda, Balkanlardaki iki Alaca Cami’den biri olan Süleyman Paşa Camii, şehre hakim bir tepede kurulan  ve yakın dönemde ki iç savaşta da önemli bir stratejik nokta olan  tarihi Travnik Kalesi göreceğimiz diğer yerler arasındadır. Turumuzda öğle yemeğimizi yerel bir restoranda alacağız. Turun bitiminde Saraybosna'ya ve otelimize hareket. Akşam dileyen misafirlerimiz rehberimiz tarafından ekstra olarak düzenlenecek Boşnak Gecesi programımıza katılabilirler(45 Euro). Saraybosna'nın otantik bir restoranında alacağımız akşam yemeğimizde enfes Boşnak yemeklerinin tadına, yerel müzisyenlerin çalacağı Balkan müzikleri eşliğinde bakacak ve unutulmaz bir Balkan Gecesi yaşayacağız. Gecenin sonunda otelimize transfer Geceleme otelimizde.

4.Gün

Saraybosna – İstanbul

Sabah uyandırma, odaların boşaltılması ve kahvaltının ardından transfer saatine kadar serbest zaman. Rehberimizin bildireceği saatte buluşma ve havalimanına transfer. Pasaport ve bagaj işlemlerinin ardından Pegasus Havayolları'nın PC292 seferi ile saat 17:50'de Sabiha Gökçen Havalimanı'na hareket. Saat 20:35'de İstanbul'a varış ve turumuzun sonu.

Dahil Olan Hizmetler :

 • Pegasus Havayolları tarifeli seferi ile Sabiha Gökçen-Saraybosna-Sabiha Gökçen hattında ekonomi sınıf uçuş
 • Belirtilen oteller ya da benzerlerinde 3 gece oda/kahvaltı konaklama
 • Havalimanı/otel/havalimanı transferleri
 • Panoramik Saraybosna şehir turu
 • Zorunlu Seyahat Sigortası
 • Türkçe Rehberlik Hizmetleri
   

Dahil Olmayan Hizmetler :

 • Yukarıda ve programda dahil olduğu açıkça belirtilmemiş her türlü hizmet
 • Çift aşı prosedürlerine uymayan misafirlerin yaptıracağı PCR testi
 • Programda ekstra olduğu belirtilen turlar
 • Öğle ve akşam yemekleri
 • Müze ve ören yeri giriş ücretleri
 • Rehber ve şoför bahşişleri
 • Yurt dışı çıkış harcı (İlgili bankalara veya havalimanındaki maliye veznesine yatırabilirsiniz)
Call Center