Büyük Balkan Turu PGS İle Ekstra Turlar Dahil 5 Ülke skp - ist

Pegasus Havayolları ile

Büyük Balkan 5 Ülke

1. Gün İSTANBUL – ÜSKÜP – MATKA – KALKANDELEN - OHRİ

Siz değerli misafirlerimiz ile Sabiha Gökçen Havalimanı Dış Hatlar Terminali kontuarı önünde 09:55'de buluşma. Pegasus Hava Yollarının tarifeli seferi ile saat 10:30'da Makedonya’nın başkenti Üsküp'e hareket ediyoruz. Yerel saat ile 11:00'de Üsküp'e  varışımızın ardından bizleri bekleyen özel otobüslerimiz ve rehberimiz eşliğinde eşsiz güzelliği ile bilinen Matka Kanyonu’na hareket ediyoruz. Serin havası ve eşsiz güzelliği ile bizleri büyüleyecek olan bu Kanyon’da uçuş yorgunluğumuzu attıktan sonra, Makedonların Tetova olarak adlandırdığı, Makedonya’nın 2.büyük şehri olan ve bizim tarihimizde Kalkandelen olarak bildiğimiz şehre gideceğiz. Burada dünyaca ünlü Alaca Camii ve külliyesinde bulunan medrese ve şehir merkezi görülecek yerler arasındadır. Turumuzun devamında Makedonya’nın incisi olarak adlandırılan Ohri’ye doğru hareket ediyoruz. Balkanların en büyük göllerinden biri olan Ohrid Gölünden ismini alan Ohrid şehrinde birlikte yapacağımız tur esnasında , Ohrid Camii, Türk Çarşısı, Haydar Kadı Camii, Yeni Camii, Bedesten, İshak Bey Camii, Hamam, , Roma Dönemi Antik Şehir kalıntısı, Keraklea Lynketis, Saat Kulesi, Aya Dimitri Kilisesi, Ayasofya Klisesi, Aya Klement Manastırı, Aya Kaneo Kilisesi, Aya Pantelejmon Kilisesi, Samoil Kalesi panaromik olarak görülecek yerler arasındadır .Turumuzun ardından Ohrid çarşısında alışveriş için serbest zaman bırakıyoruz.Geceleme ve akşam yemeğimiz otelimizde.

2. Gün OHRİ – ST.NAUM – RESNE – MANASTIR - OHRİ

Sabah kahvaltısı sonrası turumuzda, öncelikle muhteşem manzaralar eşliğinde yaklaşık 1 saatlik yolculukla St. Naum’a varıyoruz. Ohrid gölünün doğduğu kaynağı ziyaret ediyoruz. Buradaki enfes manzara adeta nefesinizi kesecek niteliktedir. Burada vereceğimiz alışveriş ve dinlenme molamızın ardından Resne’ye hareket ediyoruz. Resne de bulunan İttihat ve Terakki’nin en ünlü 3 simasından biri ve Türk Yunan savaşındaki faydaları nedeni ile üne kavuşan olan Resne’li Niyazi’nin Sarayını panaromik olarak görüp Bitola’ya varışımızı sağlıyoruz. Manastır(Bitola) kent gezimiz sırasında; Türk Çarşısını, Bedesten’i, İshak Camiini, Yeni Cami’yi, Haydar Kadı Camii ve gezinin en duygusal anlarını yaşayacağınız Atatürk’ün mezun olduğu Askeri İdadi’yi ve Atatürk Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Tur sonrası Ohri otelimize geri dönüyoruz.  Akşam Balkan gecesi  turumuz gerçekleşecektir. Rehberimizin Belirlediği Saatte Balkan Gecesi için Hareket ediyoruz. Yerel dans ve showlarla süslenmiş Balkan gecesi turumuzda akşam yemeğimiz ile birlikte eğlenceli bir gece geçireceğiz. Geceleme Ohri otelimizde.

 

 

 

 

3. Gün OHRİ – TİRAN – İŞKODRA

Otelimizde alacağımız sabah kahvaltısı sonrası Arnavutluk’un başkenti  Tiran’a hareket ediyoruz.20. yüzyıl boyunca savaşlar arasında kalmış ve 40 yıl boyunca Enver Hoca'nın diktatörlük rejimini yaşamış, Balkanlar'ın dağlık ülkesi , 1614'te Süleyman Paşa tarafından imar edilen ve 1920'de Arnavutluk'un başkenti olan bu güzel şehri tanıtan, panoramik bir tur gerçekleştireceğiz. Turumuz esnasında Ethem Bey Camii, tarihi Saat Kulesi, Ulusal Müze, Opera ve Bale Binası, Parlamento ve Başbakanlık Binaları, Cumhurbaşkanlığı Köşkü, Rahibe Teresa Heykeli ve İskender Bey Meydanı göreceğimiz yerlerden bazıları. Tiran turumuzun ardından Arnavutluk’un bir başka küçük ama şirin şehri İşkodra’ya gidiyoruz. Gece konaklamamız otelimizde.

4. Gün  İŞKODRA – BUDVA – KOTOR – TREBİNJE

Otelimizde alacağımız sabah kahvaltısı sonrası , Dünyanın en genç devletlerinden Karadağ’a geçiyoruz. Zamanında balıkçıların yerleşim alanı olan bir adanın kamulaştırılması ve sonrasında Singapur’lu bir multimilyardere satılması ile günümüzde restorasyon çalışmaları ile turizme kazandırma aşamasında olan muhteşem St Stefan’ı ve Budva’yı Panoramik olarak tepeden görebileceğimiz bir mola sonrasında Budva’dan geçerek  önemli tarih ve doğa cenneti ve turiztik cazibe merkezi durumunda bulunan Kotor’a varıyoruz.  Burada StariGrad’da (Eski Şehir-Kale) yürüyerek yapacağınız turda bu şirin beldeyi tanıyacaksınız. Tamamıyla orijinal dokusunu muhafaza eden bu şehirde yapacağımız tur sonrasında serbest zaman veriyoruz. Serbest zamanın ardından rehberimizin belirleyeceği saatde Trebinje veya çevresinde ki otelimize hareket ediyoruz. Geceleme otelimizde.
5. Gün TREBİNJE – BLAGAJ – MOSTAR – SARAYBOSNA

Sabah otelimizde alınacak kahvaltı ardından odaların boşaltılması ile beraber  otobüslerimizle otelimizden ayrılarak  Saraybosna’ya  hareket ediyoruz. Yol üzerinde ilk durağımız Poçitel olacaktır. Tarihi dokusuyla korunan ve Türk Köyü olarak bilinen Poçitel`i ziyaretimiz sırasında 16.yy.da Osmanlı tarafından yapılan eserleri görüyoruz.Burada Türk kahvelerinizi içmeyi unutmayın. Poçitel ziyaretimizin ardından Avrupa’nın en güçlü su kaynağının, Buna nehrinin doğduğu yere kurulmuş olan Blagay’ı ziyaret ediyoruz. Burada vereceğimiz kısa bir molanın ardından Mostar’a gidiyoruz. Mostar`a varış ardından  yürüyerek yapacağımız şehir turumuzda önce Mostar Köprüsü'nü görüyoruz. (Mimar Hayreddin tarafından 1557 yılında inşa edilen köprü Osmanlı mimarisinin bir şaheseridir.) Köprü 1992 yılında cereyan eden savaşta Hırvat topçusu tarafından yıkıldı, ancak Türkiye Cumhuriyeti'nin de büyük katkılarıyla 2004 yılında yeniden hizmete açılmıştır. Ardından Koska Mehmet Paşa Camii'ni görüyor ve serbest zaman veriyoruz. Turumuzun ardından günün son durağı olan Bosna – Hersek’in başkenti olan Saraybosna’ya hareket ediyoruz. Şehre varışımızda Avrupa’nın en müstesna çarşısı Başçarşı’da gezintimizi yapıyoruz. Osmanlı döneminden beri faaliyete devam eden Kurşunlu Medresesi’ni geziyoruz. Ardından Kanuni Sultan Süleyman’ın akrabası Hüsrev Bey Camii’ni geziyoruz. Turumuzun devamında Saat Kulesi, Saraybosna’da Katolik Katedrali, Ortodoks Kiliseleri ve Musevi Sinagogu’nu görüyoruz. Ardından I. Dünya Savaşı’nın çıktığı Latin Köprüsü’nü gezdikten sonra Fatih Sultan Mehmet’in şehre girdiği kapıdan geçip Osmanlı Çeşmesinden su içiyoruz. Son olarak Fatih Sultan Mehmet Han’a atfedilen Fatih Camii’ni ziyaret ettikten sonra otelimize transfer ve odalara yerleşme.

6. Gün SARAYBOSNA - BELGRAD

Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası Belgrad’a hareket ediyoruz. Varışımız sonrası panoramik Belgrad turumuza başlıyoruz. Panoramik Belgrad şehir turumuz sırasında Kale Meydanı, Askeri Müze, İstanbul Kapı, Saat Kulesi, Damat Ali Paşa Türbesi, Zindan Kapı, Leopoldov Kapı, Sokullu Mehmet Paşa Çeşmesi, Stefan Lazerevic Anıtı, Nebojsa Kulesi, Saborna Kilisesi, Cumhuriyet Meydanı, Terazi Meydanı ve Taş Meydan görülecek yerler arasındadır. Turumuzun bitimi ile birlikte serbest zaman ve otelimize transfer. Geceleme otelimizde.

 

 

7. Gün BELGRAD – ÜSKÜP

Otelimizde alacağımız kahvaltısı sonrası otobüsümüzle Üsküp’e doğru yola çıkıyoruz. Ünlü şairimiz Yahya Kemal Beyatlı’nın doğum yeri olan Üsküp’te göreceğimiz yerler arasında Yahya Paşa Camii, Saat Kulesi, Türk Çarşısı, İsa Bey Camii, Mustafa Paşa Camii, Murat Paşa Camii, Kapan Hanı, Sulu Han, Davut Paşa Hamamı,Taş Köprü bulunmaktadır. Vardar Nehrinin kıyısından ve nehrin öteki tarafında bulunan Türk ve Yahudi mahallelerini seyrederek yürüyoruz. Bu yürüyüşümüzde Makedonya Meydanı’nı, Osmanlı Köprüsü’nü ve Davut Paşa Hamamı’nı dışarıdan göreceğiz. Ardından Türk Çarşısı’na gidiyor ve Türk Çarşısı’ndaki tarihi eserleri görmeye başlıyoruz. Göreceğimiz bir diğer yapı olan ve eski Türk Çarşısı içinde yer alan ve 1550 tarihli Kurşunlu Han günümüzde Güzel Sanatlar Akademisi olarak kullanılıyor. Osmanlı döneminde 17 Han binası inşa edilmiş olan Üsküp’te, günümüzde 3 han binası kalmıştır. 15.yy’ın ikinci yarısında inşa edilmiş Sulu Han ve Kapan Hanı’nı ziyaretlerin ardından Üsküp’ün sembol eserlerinden biri olan ve 16. yüzyılda inşa edilmiş Saat Kulesi’ni, 14. yüzyılda yapılmış erken dönem camilerimizden Sultan Murat Camisi’ni ve yine aynı yüzyıldan kalma İsa Bey Cami’ni ziyaret ediyoruz. Ziyaretlerimizin ardından Türk Çarşısı’nda alışveriş için serbest zaman verilecektir. Geceleme otelimizde.

8. Gün ÜSKÜP – PRİZREN – PRİSTİNE - İSTANBUL

Otelimizde alacağımız sabah kahvaltımızın ardından odaları boşaltma ve rehberinizin belirleyeceği saatte otelden Kosova’ya hareket ediyoruz. Dünyanın en genç ülkelerinden biri olan Kosova Cumhuriyeti’ne geçtiğimizde ilk durağımız  Prizren olacak.  Mimari silueti ve 5 vakit minarelerinden

yükselen ezan sesleri, yol ve dükkân levhalarındaki Türkçe ibareleri ile hemen ilk görüşte Anadolu

Osmanlı kenti intibaını veren Prizren'de Sinan Paşa Camii, Halveti Tekkesi, Bayraklı Camii, Mehmet

Paşa Hamamı panaromik olarak görülecektir. Serbest zaman ve öğle yemeği molamızın ardından Başkent Priştine'ye hareket. Varışımıza istinaden yapacağımız panoramik şehir turumuzda 19 yüzyıldan kalma saat kulesi, Germia Parkı, Kosova Müzesi, Osmanlıların 15 yüzyılda yaptırdığı Fatih Sultan Mehmed Camii, özgün iç süslemeleri ile öne çıkan 18 yüzyıl eseri Yaşar Paşa Camii ve 1389 Kosova Muharebesi sonucu Kosova Ovası'nda öldürülmüş Osmanlı Padişahı I. Murad Hüdavendigâr'ın

türbesi göreceğimiz yerler arasındadır. Akşam yemeği için Uçuş saatimize kadar serbest zaman. Serbest zamanın ardından Priştine  Havalimanı’na transfer. Check in işlemleri ardından Pegasus Hava Yollarının  tarifeli seferi ile saat 02:55'de İstanbul'a hareket. Yerel saat ile 06:30'da İstanbul'a varış ve turumuzun sonu.

Call Center